Indian Parliament
National Emblem

Vice President of India
Shri M. Hamid Ansari

National Flag


JATTI, SHRI BASAPPA DANAPPA

B-A., LL.B

Born on:

September,10, 1912

Father's Name:

Shri Danappa Jatti

Spouse's Name:

Shrimati Sangamma

Positions Held:


Member, erstwhile Princely State of Jamkhandi Legislature;
Chief Minister, Jamknandi State for three years;
Member, erstwhile Bombay Legislative Assembly;
Parliamentary Secretary to the Chief Minister and Minister, holding portfolios of Health & Labour, Government of Bombay State:
Member, erstwhile Mysore State Legislative Assembly, 1956 and 1967;
Chief Minister and Minister, holding portfolios of Finance and Food. Government of Mysore State, 1958-66;
Chairman, Land Reforms Committee, Mysore State;
Lt. Governor, Pondicherry, 1968-72;
Governor, Orissa, 1972-74:
Vice-President of India and ex officio Chairman, Rajya Sabha, 31-8-1974 to 30-8-1979;
Acting President, 12-2-1977 to 24-7-1977.

Died on 7th June,2002.



TOP