Indian Parliament
National Emblem

Vice President of India
Shri M. Hamid Ansari


HIDAYATULLAH, SHRI M

M.A., Barrister-at-law, LL.D. (Honoris Causa) (University of Philippines), D. Litt. (Honoris Causa) (Universities of Bhopal and Kakatiya);

Born on:

December 17, 1905

Father's Name:

Khan Bahadur Hafiz M. Wilayatuallah

Spouse's Name:

Shrimati Pushpa Shah

Positions Held:


Advocate-General, Central Provinces and Berar, 1943-46;
Puisne Judge, 1946-54
Chief Justice, Nagpur High Court, 1954-56;
Chief Justice, Madhya Pradesh High Court, 1956-58;
Puisne Judge, Supreme Court of India, 1958-68;
Chief Justice of India, 1968-70;

President of :

(i) Indian Law Institute, 1968-70,
(ii) International Law Association (Indian Branch), 1968-70,
(iii) Indian Society of International law, 1968-70 and
(iv) Indian Red Cross Society, 1982;
Author of :
(i) Democracy in India and the Judicial Process,
(ii) The South-West Africa Case,
(iii) Judicial Methods,
(iv) A Judge's Miscellany,
(v) USA and India,
(vi) A Judge's Miscellany (Second Series),
(vii) The Fifth and Sixth Schedules to the Constitution of India,
(viii) My Own Boswell (Autobiography) and
(ix) Editor, Mulla's Mahomedan Law and Constitutional Law of India;

Recipient of :

(i) Order of the British Empire, 1946,
(ii) Order of Yugoslav Flag with Sash, 1970,
(iii) Medallion and Plaque of Merit Philconsa, Manila, 1970 and
(iv) Knight of Mark Twain, 1971;

Vice-President of India and ex-officio Chairman, Rajya Sabha, 31-8-1979 to 30-8-1984;
Acting President of India, 20-7-1969 to 23-8-1969 and 6-10-1982 to 31-10-1982.
Died on 18th September, 1992.


TOP